Tartalomjegyzék
A karfiol betegsĂ©gei Ă©s károkozĂłi ellen vĂ©dekezhetĂĽnk megelĹ‘zĂ©ssel is. Ahhoz, hogy egĂ©szsĂ©ges termĂ©seket termesszĂĽnk szĂĽksĂ©ges a talaj megfelelĹ‘ elĹ‘kĂ©szĂtĂ©se, de a magok megfelelĹ‘ helyrĹ‘l törtĂ©nĹ‘ beszerzĂ©se ugyanolyan fontos. Ezek mellett pedig a karfiol gondozása szintĂ©n megkerĂĽlhetetlen folyamat, mely során viszont hamarabb felfedezhetjĂĽk az elváltozásokat, betegsĂ©geket, kĂłrokozĂłkat. A karfiol kedvelt konyhakerti növĂ©ny, mely számos kiskertben megtalálhatĂł. NagyĂĽzemi termesztĂ©se a termĹ‘ terĂĽlet csökkenĂ©sĂ©vel folyamatosan csökken, de biokertben Ă©s magaságyásban is nevelhetĹ‘.
Érdemes a kertben nĂ©hány tövet termeszteni, ha lehetĹ‘sĂ©gĂĽnk van rá, mert a karfiol nagyon egĂ©szsĂ©ges Ă©s rendszeres fogyasztásával sokat tehetĂĽnk az egĂ©szsĂ©gĂĽnk megĹ‘rzĂ©séért. Hiszen magas – szervezet számára hasznos – a vitamin– Ă©s ásványi anyag tartalma is Ă©s jelentĹ‘s mennyisĂ©gű rostot tartalmaz. A kalĂłria tartalma Ă©s a glikĂ©miás indexe viszont alacsony, Ăgy diĂ©tás- Ă©s cukorbeteg Ă©trendbe is könnyedĂ©n beilleszthetĹ‘.
A karfiol termesztése, vetése, ültetése
A karfiol termesztĂ©sĂ©t megelĹ‘zĹ‘en már Ĺ‘sszel szĂĽksĂ©ges a talajt elĹ‘kĂ©szĂteni. Érdemes a talajt fertĹ‘tlenĂteni, fellazĂtani Ă©s tápanyaggal dĂşsĂtani is. A jĂłl megmunkált, fellazĂtott, tápanyagdĂşs, talajt kedveli a leginkább. Szinte bárhol megĂ©l, csak a szĂ©lsĹ‘sĂ©ges talajviszonyokat nem kedveli. FĂ©nyigĂ©nyes, Ăgy olyan helyet keressĂĽnk számára, ahol nem árnyĂ©kolja le semmi. Olyan helyre ĂĽltessĂĽk a kikelt palántákat, ahol megelĹ‘zĹ‘en nem volt káposztafĂ©le Ă©s brokkoli sem. Hagyjunk neki megfelelĹ‘ távolságot a növekedĂ©shez – minimum fĂ©l mĂ©ter sor- Ă©s tĹ‘távolságot – ha szellĹ‘sebb Ă©s kellĹ‘ hely biztosĂtott számára a fejlĹ‘dĂ©shez, kevĂ©sbĂ© tesszĂĽk ki a betegsĂ©geknek.
Karfiol betegségei, kártevői
A karfiolt is jellemzően a káposztafélék kártevői támadhatják meg. Ilyen a levéltetű, a káposzta bagolylepke, a káposztalégy és a földibolha is. Éppen ezért nem ajánlott csak olyan talajba ültetni, ahol előzőleg nem termeltünk káposztaféléket. Betegségek közül – főleg az esős időszakban jelentkező – peronoszpóra veszélyezteti.
Káposzta lepke: fehĂ©r lepke fekete pöttyökkel, mely petĂ©ket rak a káposzta, brokkoli Ă©s karfiollevelek fonákjára is. A párás, meleg idĹ‘ a legkedvezĹ‘bb számukra. A petĂ©kbĹ‘l fejlĹ‘dnek ki a fekete-sárga mintás hernyĂłk. Ezek fogják megrágcsálni a növĂ©nyt. Gyomokon Ă©s növĂ©nymaradványokon is bábozĂłdnak, áttelelnek, ezĂ©rt Ă©rdemes a beteg növĂ©nyi rĂ©szeket megsemmisĂteni.
Káposzta-bagolylepke: a másik fĹ‘ kártevĹ‘je a zöldsĂ©gnek. Az elsĹ‘ nemzedĂ©k május vĂ©gĂ©n, jĂşnius elejĂ©n, a második nemzedĂ©k imágĂłi jĂşlius vĂ©gĂ©tĹ‘l rajzanak. A hernyĂłk a káposzta-, brokkoli- Ă©s karfiolfejbe rágják be magukat. A talajban bábozĂłdnak, Ăgy talajfertĹ‘tlenĂtĂ©ssel tudunk vĂ©dekezni ellenĂĽk.
Érdemes emiatt társnövĂ©nyekkel egyĂĽtt ĂĽltetni a karfiolt is. Melyek egymás hatását erĹ‘sĂtik, de vĂ©denek is bizonyos rovarok, kártevĹ‘k ellen.
A karfiol társnövényei:
A bab, burgonya, hagyma, fokhagyma, saláta is.
Fűszernövények, virágok közül: a bazsalikom, borsikafű, kakukkfű, kapor, koriander, menta, rozmaring, zsálya.
Arra azonban figyeljünk, hogy ne kerüljön paradicsom, szőlő és ruta mellé!
https://hu.wikipedia.org/wiki/Karfiol
Vissza a kategĂłria cikkeihez